fbpx

השתלת שיניים – המדריך למושתל (2024)

השתלת שיניים – המדריך למושתל (2024)

מהו טיפול השתלת שיניים?

טיפול השתלת שיניים זהו הליך רפואי המבוצע ע"י רופא שיניים מוסמך בעת שלמטופל יש מחסור בשיניים, שיניים חולות או שילוב של השניים. אורך ההשתלה ואיכות השתלים עשויים להשתנות בהתאם לשיטת ההשתלה וסוג השתל.
לכן, מומלץ לבצע את כל הבדיקות המתאימות לפני שמקבלים את ההחלטה להתחיל טיפול במרפאה מסוימת.

היתרונות של השתלת שיניים בשיטת העמסה מידית לעומת השיטה הסטנדרטית

בזכות הטכנולוגיה המתקדמת שיש לנו כיום בתחום השתלות השיניים, הצלחנו להפוך את כל החסרונות שליוו טיפולי השתלות שיניים בעבר ליתרונות משמעותיים במספר תחומים:

איכות חיים –  בניגוד להשתלת שיניים ארוכה שבה המטופל נאלץ להתנהל במשך זמן ממושך עם שיניים תותבות או שיניים מודבקות, שפגעו פגיעה קשה ביכולת לאכול, לדבר ובוודאי לחייך, השתלת שיניים בשיטת העמסה מידית מאפשרת לחזור לתפקוד מלא של הלסת ביום שלמחרת הטיפול. השינוי הדרסטי הזה הסיר למעשה את החסם הגדול ביותר של מטופלים מפני הטיפול ופתח בפניהם את היכולת לשפר את איכות החיים מבלי לסבול מתקופת ביניים ארוכה ומייסרת.

שימור עצם הלסת – בשיטה הישנה, בגלל אורך התהליך, נוצר מצב שבו עצם הלסת אינה מחזיקה שן או שתל לאורך חודשים ארוכים. במצב כזה הגוף "מבין" שאין צורך יותר בעצם הלסת היכן שהייתה השן החסרה ולכן, הוא סופג את חומרי הבניין של העצם כדי להשתמש בהם במקומות אחרים ולמעשה מעלים בהדרגה את עצם הלסת וגורם להידלדלותה.
לחלופין, בהשתלת שיניים מהירה, נעשה שימוש מיידי בעצם הלסת הפנויה. עובדה זו יוצרת האטה דרסטית בספיגת עצם הלסת ולעיתים, אף מונעת אותה לחלוטין.

פתרון למצבים מורכבים – השתלת שיניים מהירה מצליחה לתת מענה למספר מצבים רפואיים מורכבים שבעבר מנעו את היכולת לטפל בהם. כך למשל, במקרים בהם המטופלים סובלים מחוסר עצם קיצוני, בעלי מחלות לב שאסור להם להיכנס לתהליך טיפולי ארוך טווח ואף כאלו שסובלים מאוסטאופורוזיס: אם בעבר השתלות שיניים היו מחוץ להישג ידם בשל מצבם הבריאותי, כיום הם כבר לא חייבים לוותר על איכות חייהם ויכולים לעבור השתלת שיניים מלאה.

סיכוי קטן יותר לזיהומים – השיטה הישנה דרשה מהמטופל לעבור מספר רב של טיפולים כירורגיים עד לקבלת השיניים הקבועות. חשוב לציין כי כל פרוצדורה כזו הותירה את המטופל חשוף לזיהומים במידה מסוימת, וככל שמספר הטיפולים רב יותר, כך הסיכוי לזיהום גדל. לעומת זאת, בשיטה החדשה מדובר בטיפול כירורגי אחד בלבד, כך שלחיידקים יש פחות הזדמנויות לחדור לגוף ולזהם אותו.

השתלת שיניים תהליך

תהליך השתלת השיניים

התהליך מחולק למספר שלבים:

לפני הטיפול – לכל אחד מאיתנו יש מבנה פנים שונה, מצב שיניים שונה והיסטוריה רפואית שונה ולכן טיפול השתלת שיניים חייב להיות מותאם אישית לכל מטופל. לפני שבכלל ניגשים להשתלה יש לקיים פגישת ייעוץ עם רופא השיניים ובדיקת CT יסודית כדי לאבחן במדויק את מצבה של הלסת. כלומר, השיניים, החניכיים ועובי עצמות הלסת. רק לאחר ניתוח של תוצאות הבדיקה ניתן יהיה לבנות תוכנית טיפולים מתאימה למצבו הייחודי של המטופל ובה פירוט של מיקום השתלים הדנטליים, סוגי השתלים ובמידת הצורך, גם פתרון לבעיות השונות שעלו בבדיקה.

במהלך הטיפול – זהו השלב הכירורגי של ההשתלה. אורכו יכול לנוע בין שעה וחצי לשלוש שעות לכל לסת (עליונה ותחתונה). בשלב זה, יקובעו השתלים הדנטליים אל הלסת ועליהם תמוקם מערכת שיניים זמנית. אלו בעצם כתרים זמניים שמאפשרים למטופל לחזור לתפקוד מלא כבר למחרת הטיפול. בזמן זה, יש להקפיד על צריכת תזונה רכה (עדיף קרה) כמו גבינה לבנה או מעדני חלב שונים ולהימנע ממזון חם או כזה שמפעיל לחץ רב על הלסת.

שיקום על גבי שתלים – במהלך החודשים שלאחר ההשתלה, נכנסת לפעולה מעבדת השיניים. שם, על פי המידות שנלקחו במהלך האבחון והניתוח, תיבנה מערכת השיניים הקבועה של המטופל. היא תותאם למטופל הן בצורה של מבנה הלסת, הן בגוון הלובן של כל שן וכן, תיצור קו חיוך ישר והרמוני.

אחרי הטיפול –  יש למלא אחר ההנחיות לשמירה על היגיינת הפה ולהגיע לבדיקות תקופתיות: שיננית כל שישה חודשים ובדיקת מעקב אצל הרופא פעם בשנה.

על פי מה נקבע המחיר להשתלת שיניים?

מחיר השתלת השיניים עשוי להשתנות בהתאם למספר גורמים: סוג הלסת, מצבן הבריאותי של השיניים, חוזק עצם הלסת, היסטוריה דנטלית והיסטוריה רפואית. 

מעבר לכך, החומרים בהם נעשה שימוש במהלך הטיפול שונים במחירם ומשפיעים על מחיר הטיפול הסופי – כך למשל שתלי טיטניום זיגומטיים יהיו יקרים יותר משתלים סטנדרטיים וכתרים מזירקוניה יהיו יקרים יותר מכתרי חרסינה פשוטים.

בנוסף, בדומה לרוב הרפואה הפרטית, ככל שרופא השיניים יהיה בעל ניסיון גדול יותר בתחום השתלות השיניים ובעל מוניטין מוצלח יותר הכולל הצלחות מוכחות לאורך שנים, כך גם הוא ידרוש מחיר שתואם את רמתו הרפואית.
כאשר מקבלים הצעת מחיר להשתלת שיניים, כדאי לבדוק את הדברים הנ"ל בכדי להבין לא רק "כמה עולה לי?", אלא גם מה מקבלים בתמורה למחיר ולהבין שהניסיון של הרופא ואיכות החומרים יעניקו לכם לרוב, סיכוי גבוה יותר להצלחת הטיפול, תוצאה אסתטית טובה יותר ועמידות של מערכת השיניים החדשה לאורך זמן רב יותר.

סוגי ההשתלות השונות ולמי הן מיועדות?

 • השתלת שיניים בשיטת All on 4 – שיטה ייחודית ומתקדמת לביצוע השתלת שיניים המאפשרת הרכבת מערכת שיניים מלאה על ארבעה שתלים בלבד. היא מיועדת למטופלים שאינם יכולים להתחייב לסדרה ארוכה של טיפולים ומתבססת על חלוקה אופטימלית ומחושבת של העומס על עצמות הלסת ומאפשרת למזער את הפגיעה בהם למינימום. במהלך הטיפול משתילים ארבעה שתלים לעצמות הלסת ועליהם מרכיבים את הגשר בו יותקנו הכתרים. יחד עם זאת, במקרים מסויימים, כאשר מזהה הרופא המטפל צורך בכך, ייתכן גם שימוש בשתלים נוספים. כך, למעשה, הפך השם All on 4 לתיאור שיטה של חלוקת העומס על מספר מצומצם של שתלים, אך בפועל השיטה יכולה לכלול גם שימוש ב-6 ואף ב-8 שתלים, הכל במידת הצורך ובהתאם לשיקול הדעת של הרופא.

 • השתלת שיניים לאחר השתלת עצם – שיטה זו כוללת הליך רפואי מקדים שנקרא השתלת עצם (ידוע גם בשם הרמת סינוס כאשר מדובר בהשתלת עצם בלסת העליונה). קהל היעד של השיטה הוא מטופלים ומטופלות מחוסרי עצם בלסת, אשר אינם יכולים לעבור השתלת שיניים סטנדרטית.
  חשוב להדגיש שהיום ישנם פתרונות שמאפשרים לחסוך למטופלים את הסבל והזמן שמצריך תהליך של השתלת עצם. שימוש בשתלים ייעודיים כמו שתלים קצרים, שתלים זיגומטיים או בזאליים מאפשרים לבצע השתלת שיניים מלאה גם במקרים של חוסר עצם קיצוני בלסתות.

 • השתלת שיניים בזאלית – שיטה זו מהווה פיתרון יצירתי ומתקדם למקרים בהם עצם הלסת התחתונה חסרה או אינה עבה מספיק ולא ניתן לבצע השתלת שיניים תוך שימוש בשתלים דנטליים רגילים. השתלים הייחודיים לטכניקה זו נקראים שתלים בזאליים, או שתלי דיסק, והם מעוגנים מצידי החניכיים במקום מלמעלה ללסת התחתונה. בשילוב עם שתלים דנטליים רגילים, ההשתלה נותנת פתרון מצוין למטופלים ומטופלות שסורבו לקבל טיפול עקב "אי התאמה".

 • השתלת שיניים זיגומטית – בהשתלת שיניים זיגומטית, מתבצע עיגון של השתלים הדנטליים לעצם הלחי (קרויה גם עצם הזיגומה). השתלים הייעודיים להשתלה זיגומטית ארוכים יותר ומצליחים להתברג גבוה מעצם הלסת אל עצם הלחי, ובכך עוקפים את האיזור החסר והבעייתי באופן יצירתי ומדויק. שתלים אלו מאפשרים לחסוך את הצורך בהרמת סינוס ובהשתלת עצם בלסת העליונה.

איך בונים תכנית טיפול של השתלת שיניים?

אחת מהבדיקות הראשונות שרופא השיניים עשוי לבקש מהמטופל במסגרת תהליך האבחון הראשוני היא צילום סיטי (CT) או צילום פנורמי. מדובר בשלב נפוץ מאוד באבחון, שמטרתו היא לספק לרופא השיניים כמה שיותר מידע אמין ומדויק.

צילום ה-CT מספק מידע רב ומדויק על מצב השיניים של המטופל: מצב העצם בלסתות, גובה ומבנה העצם בה עתידה להיערך פרוצדורה של השתלת שיניים, מיקום של תעלות עצב, מגבלות של סינוסים, מצב השורשים ועוד. כל הנתונים הללו מתחברים יחד לתמונת מצב מפורטת, שעוזרת לרופא השיניים להעריך כיצד עדיף לטפל ובאיזה סוג וגודל של שתל עדיף להשתמש. לאחר הצילום ובמקביל לבדיקה פיזית שמבצע רופא השיניים, הרופא בוחר את השיטה המתאימה להשתלה, כמות השתלים הנדרשת ומיקומם בחלל הפה. 

הנחיות לפני ואחרי טיפול השתלת שיניים

בסיום הטיפול רופא השיניים נותן הנחיות מדוייקות למטופל. אבל בדרך כלל, בטווח הזמן המיידי אחרי השתלת שיניים, יש להימנע משתייה או אכילה במשך כשעתיים אחרי שהטיפול הסתיים.
לאחר מכן, למשך מספר ימים, מומלץ להימנע מאכילת מזון קשה המפעיל לחץ על השיניים והלסתות כמו לחם, תפוח וכדומה. ניתן לחזור לצחצח את השיניים רק יום לאחר ההשתלה וגם אז, במהלך הימים הקרובים, אין לצחצח את האזור המנותח עצמו. הסיבה לכך היא שמדובר באזור רגיש עם תפרים.

לרוב, אחרי השתלת שיניים, ישנן מספר תופעות לוואי. התופעות הללו יכולות לבוא לידי ביטוי בצורה של דימום, תחושת כאב, קושי לסגור ולפתוח את הפה ובהופעת שטפי דם תת-עוריים. כמו כן, סביר להניח שתיווצר גם נפיחות שתלך ותתחזק במשך יומיים-שלושה לאחר הפרוצדורה, אך לאחר מכן תפחת עם חלוף הזמן. על מנת להתמודד עם תופעת הלוואי של הכאבים הנלווים לתקופה שלאחר ההשתלה, יש לקחת את משככי הכאבים שניתנו ע"י רופא השיניים ועל פי הוראותיו.

מה הם סוגי הכתרים ויתרונותיהם?

כשאנו מדברים על כתרים לשיניים, אנו מדברים רק על החלק הבולט, החיצוני לחניכיים. הכתר מורכב על גבי השתל הדנטלי, שמוברג (ברוב המקרים) לעצם החניכיים ומדמה את שורש השן. הכתר, אם כן – הוא החלק הנראה לעין, שמדמה את השן עצמה. מעבר לעניין האסתטי, הכתר בא במגע עם מזון, שתיה ועם חומרים אחרים העלולים להשפיע על מצבו – כמו קפה, עשן סיגריות וכד’. על כן, חשיבותה של איכות הכתר חשובה לא פחות מאיכות השתל הדנטלי.
בגדול, נעשה היום שימוש במספר סוגי כתרים:

 • כתר חרסינה מאוחה למתכת (PFM) – כתר זה עשוי מיציקת מתכת, ומצופה בחרסינה. יתרונותיו הם מחיר זול ויכולת התאמה טובה למבנה הלסת הודות לשימוש בטכנולוגיות מתקדמות.
 • כתר ליתיום דיסליקט – כתר זה, הנקרא גם כתר אי-מקס, עשוי מבסיס של מתכת אצילה (בדרך כלל זהב), וציפוי של חרסינה דחוסה המשולבת עם זכוכית. יתרונותיו הם צבע לבן בוהק עם תכונות העברת אור, תוצאות אסתטיות מצוינות שנשמרות לאורך זמן ובסיס כתר העשוי ממתכת אצילה ואינו מחליד.
 • כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה – כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה עושה שימוש בשילוב בין הזירקוניה לחרסינה, כאשר בסיס הכתר הוא כיפת זירקוניה שמעליה יציקה של חרסינה, ובכך הכתר משלב בין תכונות שני החומרים. יתרונותיו הם מראה אסתטי מצוין, מחיר הכתר, באופן יחסי, לא יקר והעובדה שהוא ניתן לעיצוב והתאמה למבנה הלסת בצורה מיטבית.
 • כתר זירקוניה טהורה – כתרי זירקוניה טהורה נחשבים לפתרון הדנטלי המוביל והאיכותי ביותר בתחום השתלת השיניים. הכתר עשוי מיציקה אחת של זירקוניה, שנחרטת במעבדות שיניים ע”י ציוד רובוטי, ללא מגע יד אדם, לאחר הדמיה ותכנון תלת ממדי של מבנה השן. יתרונותיו הם תוצאות אסתטיות מרהיבות, חוזק ועמידות בפני שחיקה, רמת דיוק גבוהה ביותר בהתאמה למבנה הלסת והעובדה שגוון הכתר נשמר לאורך שנים ארוכות.

כתרים השתלת שיניים

למה מטופלים מעדיפים שיניים תותבות על השתלת שיניים?

למרות שהן מהוות פתרון זול ומהיר בטווח זמן הקרוב, לשימוש בשיניים תותבות חסרונות רבים, והן טומנות בחובן סכנות בריאותיות. בין השאר שיניים תותבות מזרזות את הספיגה של עצם הלסת בחזרה לגוף, הן עשויות לפגוע ברקמת החניכיים, בגלל חיכוך הולך וגובר ובמקרים קיצוניים תותבות עלולות להיות זרז של סרטן הפה.
מעבר לזה חשוב לזכור ששיניים תותבות דורשות תחזוק יומיומי רב, הן עלולות להביא לדלקות חניכיים, בגלל הצטברות של חלקי אוכל ברווח שבין החניכיים לשיניים וגם מהבחינה האסתטית הן לעולם לא יוכלו להיראות כמו שיניים טבעיות.

השתלת שיניים מהצד השני מספקת מענה לכל החסרונות של השיניים התותבות מרמת נוחות השימוש ועד לאסתטיקה של הפה. לכן, היום מומלץ לוותר על התותבות, לחסוך בעיות רפואיות קשות בעתיד, לעבור השתלת שיניים ולחזור לתפקוד מלא של השיניים כבר למחרת הטיפול.

כמה זמן מחזיקה השתלת שיניים?

חשוב לדעת שהשתלת שיניים היא לא לתמיד. ולאחר תקופה של מספר שנים יש צורך לחדש את השתלת השיניים.

יש גורמים רבים שמשפיעים על הישרדות השתל לטווח ארוך כמו תחזוקה נכונה של הפה, שמירה על אורח חיים בריא ואפילו גנטיקה.
אם השתל נקלט בהצלחה ותוענק לו תחזוקה מוקפדת שכוללת שימוש בחוט דנטלי, צחצוח שיניים יומיומי וביקורים קבועים אצל השיננית והרופא, תוכלו ליהנות ממנו לטווח ארוך יותר של שנים.
יש מקרים בהם אחרי 7-10 שנים צריך לחדש את השתל, אך מצד שני ישנם מטופלים שעברו השתלה לפני 15-20 שנה והיא מחזיקה מעמד יפה מאוד. 

מה עושים כשהשתלת שיניים נכשלת?

כאשר אתם מבחינים בסימפטומים של שתל דנטלי שנכשל עליכם לפנות אל רופא השיניים שלכם בהקדם. הסימפוטומים עלולים להיות אי נוחות באכילה ובדיבור, אדמומיות שאינה עוברת בחניכיים, כאבים מקומיים ועד להרגשת תנודה של מערכת השיניים.

רופא השיניים חייב לבצע בדיקה יסודית של מצב הפה והשתלים, כולל צילום פנורמי ועל פי הבדיקה לקבוע האם מדובר בדלקת מקומית קלה שניתנת לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה או שיש כישלון של שתל אחד או יותר. במקרה של כישלון מבצעים השתלת שיניים חדשה כדי ליצור בסיס חזק ויציב למערכת השיניים במקום הבסיס שכשל.

"אני מעשן רק 2-3 סיגריות ביום" – מה הבעיה?

לצד ההצלחה הגדולה של השתלות שיניים ברחבי העולם והפיכתן לפתרון פופולארי ונגיש יותר ויותר, התפתחה בשקט גם מחלה ייחודית למושתלים.

הפריאימפלנטיטיס היא דלקת סביב השתל שיכולה להתפתח בתהליך ההשתלה או אחריו, ולפעמים גם שנים לאחר ההשתלה.

מחקרים הציגו שאנשים מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחותה של הדלקת כיוון שהעישון פוגע במערכת החיסון ובנוסף, ניקוטין מעכב החלמה של פצעים ועשוי לפגוע בבניית העצם הדרושה ליציבותו של השתל (דרך אגב, גם לשתייה קבועה של אלכוהול בכמויות גבוהות יכולה להיות השפעה דומה).
כמו כל דלקת אחרת, דלקת פריאימפלנטיטיס היא תגובה טבעית של הגוף לחדירת גורמים מסכנים, ולכן בפשטות ניתן לומר שהגורם למחלה הם חיידקים, ושהיגיינה היא המפתח לשמירה על השתלים והימנעות מפריאימפלנטיטיס.

לפיכך, הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה. ובכלל זה הקפדה על כלל הוראות התחזוקה של השתלים כולל: צחצוח ושימוש יומי בחוט דנטלי, שימוש בתכשירי שטיפת פה, ביקור דחוף יחסית אצל שיננית – כל 3-4 חודשים וביקורת תקופתית אצל רופא שיניים כולל צילומי רנטגן.

האם ניתן לבצע השתלת שיניים לחולי סכרת?

בוודאי שכן. המפתח להשתלה מוצלחת במקרה זה הוא לאזן את המחלה לפני שניגשים לפרוצדורה. במקרה של השתלת שיניים, הסיטואציה הבעייתית נוצרת על ידי הערך של המוגלובין A1C.
אצל בני אדם בריאים, ערך זה תקין ועומד על 7.2, אך אצל חולי סוכרת שמחלתם איננה מאוזנת, הוא נוטה להיות גבוה הרבה יותר. המשמעות היא שקיים יחס הפוך בין ערך ההמוגלובין לבין אחוזי ההצלחה של ההשתלה. כלומר, ככל שהערך גבוה יותר כך סיכויי ההצלחה יורדים בהתאם.

כדי שחולה סוכרת יוכל לגשת להשתלה עם הסיכויים הטובים ביותר שהוא יכול להשיג, עליו לאזן את הערך המדובר כדי שיהיה כמה שיותר קרוב לזה של אדם בריא. אין זה אומר בהכרח שקיימת מניעה מלבצע השתלת שיניים אצל חולים שערך המוגלובין A1C קצת גבוה יותר מ-7.2, אך כאמור, זה משפיע לרעה על הסיכויים ויש להתחשב בעובדה זו.

האם ניתן לבצע השתלת שיניים לחולי איידס?

כיום, אנשים רבים סובלים ממחלות כרוניות ועדיין, לרוב, אפשר לבצע בהם טיפול ברמת בטיחות גבוהה גם מבחינת שמירה על מצבם הבריאותי וגם מבחינת שמירה על סטריליזציה שתגן על מטופלים אחרים ועל הצוות הרפואי. הדבר נכון כמובן גם עבור חולי איידס. השתלת שיניים בשיטת העמסה מידית היא טיפול שתפור לאנשים שסובלים ממחלות כרוניות – בעוד השתלת שיניים סטנדרטית מורכבת ממספר גדול יותר של פרוצדורות כירורגיות ולכן מספר ההזדמנויות להתפתחות זיהומים גדול יותר, בהשתלת שיניים מהירה הטיפול הוא קצר ומהיר ולכן הסיכון נמוך יותר. עובדה זו אף משפרת את סיכויי ההצלחה של ההשתלה בהתאם לכך.

האם ניתן לבצע השתלת שיניים לחולי לב?

אנשים אשר חולים במחלות לב לוקחים תרופות באופן קבוע, אבל חלק מאותן תרופות עלול לשבש את סיכויי ההצלחה של טיפולי שיניים בגלל שהן נוגדות קרישה.

בין התרופות שנחשבות כבעייתיות ניתן למצוא את הקומדין ותרופות אחרות שדומות לה. כדי שההשתלה תעבור בהצלחה, יש להפסיק את נטילת נוגדי הקרישה כמה ימים לפני ההגעה למרפאת השיניים, זאת כמובן בתיאום מלא עם הרופא המטפל ועל פי בדיקה מוקדמת. אורך ההפסקה תלוי באופי הטיפול ויכול לנוע בין חמישה לעשרה ימים. בנוסף, מומלץ היום לעבור בדיקת דם לפני הפרוצדורה כדי לברר את ערכי הקרישה. לרפואת השיניים כיום יש פתרונות גם למקרי קיצון של שילוב בין כמה מחלות כרוניות במקביל. לדוגמה, מטופלים שסובלים מבעיות לב וכליות.

מטופלים כאלה, למשל,  שנמצאים בסיכון גבוה יכולים לעבור את הטיפול בבית חולים שיש לו מחלקה לטיפולי שיניים, שמבצע טיפולים שגרתיים וגם השתלות על פי צורך. כמובן שלא צריך על כל מחלה כרונית לרוץ מיד אל בית החולים. עדיף, קודם כל, להתייעץ עם רופא השיניים והוא יחליט, על פי שיקול דעתו המקצועי, האם ניתן לבצע את הטיפול אצלו בקליניקה או שיש להפנות למחלקה בבית החולים.


איך מתמודדים עם החרדה לפני השתלת שיניים?

חרדה דנטלית, כלומר, הפחד מטיפולי שיניים וביניהם השתלות שיניים, היא תופעה נפוצה בישראל ובעולם שקיימת ברמה כזו או אחרת כמעט אצל כל מטופל. במקרים קיצוניים החרדה הדנטלית גורמת לאנשים רבים להימנע מלטפל בעצמם והתוצאה היא הידרדרות במצב השיניים.

במקרים של השתלת שיניים, ההזנחה עלולה להביא לצורך בהשתלת שיניים מורכבת יותר. בנוסף, מטופל שנמצא בחרדה עלול להגיב לא טוב במהלך הטיפול ולכן חשוב מאוד לעדכן את הרופא לפני הטיפול על החרדה. כיום ישנן מספר דרכים להתמודד עם חרדה דנטלית:

 • שיחת ייעוץ מקצועית –  בשיחה זו אפשר לשאול את כל השאלות על השתלת שיניים ולהציף את כל החששות מהטיפול. רופא שיניים מנוסה ידע לענות על שאלות אלו, להפיג את החששות שלכם ולהקטין משמעותית את החרדה הדנטלית לפני הטיפול.
 • מרגיעים את השיניים דרך הרגליים – על מנת להתגבר על התופעה לפני השתלת השיניים, ישנן מספר מרפאות שיניים שמעניקות למטופליהן טיפול רפלקסולוגי לפני תחילת ההשתלה. הטיפול הרפלקסולוגי משפר את זרימת הדם לכל הגוף, מרגיע את השרירים ומשרה שלווה על המטופל. מטופלים רבים שעברו טיפול רפלקסולוגי מספרים כי הם לא חשו בחרדה או בכאב בזמן השתלת השיניים.
 • הרופא שמבצע את השתלת השיניים – לרופא השיניים המטפל יש תפקיד מפתח בהתגברות על החרדה לפני השתלת השיניים. לכן, מומלץ לבחור ברופא שיניים מנוסה שמפגין ידע ומקרין ביטחון ורוגע. בנוסף, חשוב לבקש מהרופא טלפונים של מטופלים שעברו אצלו השתלת שיניים. שיחה עם המטופלים תעיד על איכותו של הרופא וסיפורים על חוויה חיובית שעברו במרפאה יקטינו את החשש מפני הטיפול.
 • המרפאה להרגעת חרדה דנטלית – אחד הגורמים שמפחיתים את החרדה הוא הסביבה שבה מבוצע הטיפול. לכן, כשבוחרים רופא שיניים לביצוע השתלת שיניים חשוב לא פחות לבחון את המרפאה עצמה, את חדר הטיפולים ואת חדר ההתאוששות. מרפאה שמקרינה שלווה ורוגע ורופא שיניים שנוסך בכם ביטחון הם מרשם מצוין להפחתה משמעותית בחרדה הדנטלית.
 • טיפול תרופתי – מעבר לכל הנקודות שסקרנו, אנשים הסובלים מחרדה דנטלית מקבלים לפני ההשתלה טיפול תרופתי מרגיע שנועד לסייע להם לעבור את הטיפול בשלווה, לרוב בלי לזכור את הפרוצדורה עצמה ובלי צורך בביצוע של הרדמה מלאה.

האם ניתן לבצע השתלת שיניים למחוסרי עצם לסת?

קודם כל, חשוב לדעת – חוסר עצם הוא מצב בר טיפול.

כשמאבדים שיניים, הגוף מאבד את העצם התומכת בשיניים מאחר והגוף מפרש את המצב כך שאין צורך להשקיע משאבים בתחזוקת העצם. בכל שנה בה אין שיניים, מאבדים 2-3 מ”מ עצם בממוצע. העדר עצם, עלול למנוע השתלת שיניים פשוטה של קיבוע שתלים דנטליים לעצם הלסת, מאחר ואין מספיק עצם כדי להחזיק את השתלים.
במקרים כאלו יש שתי אפשרויות 

 1. חידוש רקמת העצם בצורה מלאכותית שתאפשר לאחר מכן לקבע אל העצם החדשה את השתלים הדנטליים.
 2. שימוש בשתלים דנטליים ייעודיים שמאפשרים לבצע השתלה גם במקרים שבהם יש אזורים עם עצם לסת דקה מידי.

השתלת עצם היא תהליך ארוך שבו פותחים בפרוצדורה כירורגית את רקמת החניכיים וממקמים בה אבקה של עצם גרוסה ממיקום אחר בגוף או אבקה של תחליף מלאכותי לעצם. לאחר מכן סוגרים את המקום ומחכים מספר חודשים להתגרמות של החומר לכדי עצם חדשה.

להבדיל מהשיטה הישנה להשתלת שיניים, בה היו מבצעים תהליך של השתלת עצם, יש כיום שתלים מיוחדים המאפשרים להשתיל שיניים גם במקרים קיצוניים של חוסר עצם מבלי לפגוע בזמני ההחלמה המהירים ובלי הצורך לחכות חודשים להיווצרותה של עצם חדשה.

השתלת שיניים בשיטת העמסה מיידית – למה הכוונה?

השתלת שיניים בשיטה המהירה או שמכונה גם העמסה מיידית הוא כינוי שניתן להשתלות שיניים בשיטה המהירה המבוססת על העמסה מיידית, שבהן המטופלים יכולים בתוך יום לחזור הביתה עם מערכת שיניים זמנית. לכן משרד הבריאות הורה לא להשתמש יותר במונח של "ביום אחד"  בכל מה שקשור להשתלות שיניים כיוון שהמונח עלול להטעות את ציבור המטופלים.

השתלת שיניים בשיטה המהירה מבוססת על עיקרון של העמסה מיידית – כלומר מיקום של השתלים ושל מערכת השיניים המלאה בהליך מהיר אחד ולא במספר טיפולים שלוקחים חודשים ארוכים.

טכניקה זו פותחה על ידי רופא שיניים מפורטוגל בשם ד"ר פאולו מאלו, והיא מקבילה לטכניקה מוכרת ומוכחת מתחום האורטופדיה. אחד השינויים הבולטים שהביאה השיטה הוא שימוש במספר שתלים קטן יותר ממספר השתלים שהיה מקובל לשימוש בעבר (ניתן להשתיל 4 שתלים בלבד בשביל לסת שלמה) ובנוסף, העובדה שהשתלים מתחברים לעצם הלסת לא רק ישר אלא גם בזוויות של עד 45 מעלות, מה שמאפשר לעגן טוב יותר את השתל בזווית שבה יש את עובי העצם הגדול והחזק ביותר.
בנוסף, הטכניקה להשתלת שיניים משקמת באופן מיידי את החוסר בשיניים ובכך מקטינה למינימום את הטראומה שהגוף עובר, ומקצרת מאוד את תהליך ההחלמה

העניין הוא שבזה לא מסתיים הטיפול, כיוון שמערכת השיניים שאיתה יוצאים אומנם מאפשרת חזרה מיידית לתפקוד אבל מדובר במערכת שיניים זמנית. המטופל שיצא הביתה עם השיניים הזמניות חוזר למרפאה לאחר מספר שבועות ומקבל את מערכת השיניים הקבועה שתחליף את הזמנית ולכן השתלת השיניים לא מסתיימת במלואה לאחר יום אחד, למרות שבניגוד להשתלה בשיטה הישנה היא מאפשרת חזרה לתפקוד מלא כעבור יום אחד בלי לעבור חודשים ארוכים של טיפולים שבמהלכם מסתובבים בלי מערכת שיניים קבועה ונגרמת אי נוחות רבה עד פגיעה קשה בדיבור ובאכילה.

לעיתים, ישנם מטופלים שמעדיפים להישאר עם מערכת השיניים הזמנית כקבועה אבל לרוב, מערכת השיניים הקבועה לוקחת שחשבון את הירידה בנפיחות החניכיים, מותאמת מבחינת הצבע במדויק לבקשות של המטופל ואמורה לשבת בנוחות אופטימלית בפיו.

את ד"ר יגאל בלן כבר הכרת?

ד"ר יגאל בלן D.M.D, נעים להכיר
ד”ר יגאל בלן, הוא מבכירי רופאי השיניים בישראל, העוסק בהשתלות שיניים כבר למעלה מ 30 שנה.
כיום, ד"ר יגאל בלן הוא מרופאי השיניים המובילים בארץ ובעולם, בתחום השתלות השיניים בכלל, ובהשתלת שיניים בשיטה המהירה בפרט והחזיר את החיוך לעשרות אלפי מטופלים.
הניסיון הרב והשם שצבר לאורך השנים הביאו רופאי שיניים בכירים רבים לטוס מכל העולם להשתלמויות מקצועיות ייחודיות במרפאתו של ד"ר יגאל בלן, במקביל ד"ר יגאל בלן שותף בפיתוח של מספר שתלים דנטליים ייחודיים שנועדו לפתור ולאפשר השתלת שיניים גם במקרים קיצוניים שעד היום לא היתה לרפואה תשובה הולמת עבורם.
מרפאתו של ד"ר בלן עוסקת אך ורק בהשתלות שיניים, במיוחד במקרים מורכבים וצברה שם עולמי וניסיון חסר תקדים בתחום.

ד"ר יגאל בלן

אנחנו אוהבים מאוד אתגרים

היתרון הגדול ביותר של מרפאות ד"ר יגאל בלן, הוא העובדה שהן עוסקות אך ורק בביצוע של השתלות שיניים ולא בשום טיפול דנטלי אחר. הניסיון העצום והידע העשיר שצברנו לאורך עשרות שנים מאפשר לנו לטפל גם במקרים רפואיים שנראים במבט ראשון כחסרי סיכוי.

 • מקבלים מסורבי טיפול – מרפאות השיניים של ד"ר יגאל בלן מטפלות גם במקרים מורכבים מאוד, כולל מטופלים שסובלים מבעיות רפואיות מורכבות שבמרבית המקרים לא הצליחו למצוא פתרון הולם.
  המרפאות של ד"ר יגאל בלן נותנות מענה מקיף גם במקרים מורכבים של חוסר עצם, השתלות שיניים שנכשלו, מטופלים הסובלים מחרדה דנטלית או כאלו שסובלים ממצבים בריאותיים לא פשוטים.
 • אחוזי הצלחה מרשימים – השילוב בין ניסיון מקצועי חסר תקדים, צוות רפואי יוצא דופן וטכנולוגיה פורצת דרך, מסייע למטופלים שלנו לצאת מהמרפאה עם חיוך גדול על הפנים.
 • אחריות על הטיפול – המרפאה מעניקה למטופליה תקופת אחריות בת 5 שנים על שתלים דנטליים, כתרים רגילים וכתרים מזירקוניה. האחריות כוללת טיפולים משלימים כמו ניקוי אבנית פעמיים בשנה ובדיקה אצל הרופא ללא תשלום נוסף.
 • אסתטיקה מעל לכל – אנחנו מאמינים ששתלים בשיניים צריכים להיות לא רק פונקציונליים כדי ללעוס את המזון בצורה יעילה, אלא גם אסתטיים כדי שהמטופל יוכל לחייך בפה מלא וללא חשש. לכן, הקמנו מעבדת שיניים גדולה, מהחדישות שיש בישראל, שמשרתת אך ורק את לקוחות המרפאות של ד"ר יגאל בלן. במעבדה עובדים טכנאי שיניים מיומנים ביותר שעוברים באופן קבוע הכשרות מקצועיות במעבדות הטובות בעולם. טכנאים אלה מייצרים את מערכות השיניים הקבועות בסטנדרט האסתטיקה הגבוה ביותר שיש.
 • פריסה ארצית – רשת המרפאות מתפרשת בצורה כזו שהטיפולים יהיו זמינים לכמה שיותר אזורים ברחבי הארץ. הרשת מחזיקה מרפאה אחת בתל אביב ומרפאה שניה בקריית ים שבצפון.

 

*ד"ר יגאל בלן וצוות המרפאה שלנו זמינים עבורך לייעוץ ולבניית תכנית מותאמת אישית להשתלת שיניים בשיטה המהירה. לתיאום פגישה, נשמח לקבל את הפרטים שלך.

לחיוג מהיר למרפאה