fbpx

טכנאי שיניים – האיש שאחראי על החיוך שלך לשנים הקרובות

טכנאי שיניים – האיש שאחראי על החיוך שלך לשנים הקרובות

זמן קריאה: 3 דקות

כולנו מכירים את רופא השיניים ואת התרומה שלו להיגיינת הפה, הרבה פחות אנחנו נחשפים לעבודת טכנאי השיניים, האמן שאחראי על יצירת השתלים, גשרים, כתרים, תותבות וסתימות ובעצם כל מה שרופא השיניים משתמש בו. במילים אחרות: טכנאי שיניים הוא כמו 'בונה כינורות' עבור הכנר. בלעדיו אין קונצרט.

מקצוע רפואת השיניים נחשב למתגמל במיוחד. כל אימא רוצה שאחד מילדיה יהיה רופא שיניים, ירוויח הרבה כסף ויביא כבוד למשפחה. מקצוע הרבה פחות ידוע הוא טכנאי השיניים שאחראי על 'תעשיית הצללים' של רפואת השיניים. אם צריך לתאר את עבודתו של הטכנאי בכמה מילים אפשר לומר שהתפקיד שלו הוא ליצור את חומרי הגלם שישמשו את הרופא שיניים בעבודה שלו. החל מהתאמת שתלים דנטליים למטופל בהתאם למידות שנלקחו ועד לסתימות קטנטנות שהוא יוצר ביד אומן.

התוצאה האסתטית של טיפול רופא השיניים תלויה באיכות חומרי הגלם שיספק הטכנאי. בהשתלת שיניים מוצלחת האסתטיקה המחודשת יוצרת מראה טבעי, ויפה לעין. בטיפול כזה יש חשיבות גדולה למראה אחיד כך שכל השיניים יהיו בצבע זהה ובמראה דומה. השיניים צריכות להתאים למבנה הלסת כך שלא יבלטו יותר מדי. כל זה הוא חלק מהעבודה של הטכנאי.

תפקידו של טכנאי השיניים מתחיל מיד לאחר שרופא השיניים בוחן את מצב הפה של המטופל. במידה וישנה בעיה שיכולה להיפתר באמצעות מבנה כלשהו או אפשרות לשיקום הפה ושיפור המצב הקיים, הרופא שולח את תוצאות הדגימה לטכנאי השיניים שיוצר התקן ייחודי המתאים באופן מדויק לצרכיו של המטופל. 'קצר' בתקשורת בין טכנאי לרופא השיניים, יכול היה להיות משעשע אם לא מדובר היה בעניין בריאותי. אבל בהקשר הנוכחי ההשלכות יכולות להיות טראגיות ולהשפיע בצורה שלילית על הבריאות שלך.

תפקידו של הטכנאי לא מסתכם רק בהפיכת מוצרי הגלם להתקנים לשיניים, חלק מתפקידו של הטכנאי היא דאגה לאיכותם של החומרים תוך שהוא מוודא שהם יחזיקו לטווח זמן ארוך. בלאי מוקדם של חומרי הגלם לא מחייב רק הוצאה כספית ניכרת של המטופל אלא גם מהווה סכנה בריאותית של ממש לחלל הפה של המטופל.

אז מה בעצם עושה טכנאי שיניים?

הטכנאי מתמקצע במגוון רחב של תחומים:

 • מבוא לרפואת שיניים
 • יסודות של טכנאות שיניים
 • כימיה
 • מיקרוביולוגיה
 • תורת החומרים
 • אנטומיה של מערכת הלעיסה
 • אורתודנטיה
 • פרותטיקה
 • גילוף שיניים
 • ניהול מעבדות שיניים וחוק ואתיקה מקצועית.

טכנאי שיניים

עבודתו של הטכנאי מלווה במורכבות רבה ודורשת ריכוז רב. העבודה צריכה להיעשות במיומנות ובזהירות. הטכנאי עשוי להיחשף לסיכונים כמו התחשמלות, כוויות, חשיפה לחומרים רעילים ועוד. בשל כך משרד הבריאות קבע דרישות בטחון מחמירות שישמרו על שלומם של הטכנאים.

בכדי לעסוק בטכנאות שיניים בישראל יש צורך ברישיון מיוחד של משרד הבריאות שנועד לשמור על רמת התמחות גבוהה של טכנאי השיניים. הרישיון כרוך במעבר של בחינות הסמכה מטעם משרד הבריאות.

ישנן דרגות שונות לטכנאי השיניים:

 • טכנאי מעשי (לפחות שתי שנות ניסיון)
 • טכנאי בדרגת אומן (שלוש שנות ניסיון)
 • דרגת ההכשרה הגבוהה ביותר היא טכנאי מומחה (חמש עשרה שנות ניסיון).

 

עבודת הטכנאי מתבצעת במעבדה, שכיום נעשה בה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. כך למשל, תכנון מערכת השיניים נעשה באמצעות הדמיה תלת-ממדית. גם יצירת כתרים למטופלים עברה שינוי של ממש מן הימים בהם הן נוצרו בעבודת-יד. כיום הכתרים נעשים במדפסות תלת-ממד המתאימות את הכתרים הדנטאליים באופן ייחודי ללסת של המטופל. המהפך הטכנולוגי בתחום טכנאות השיניים גרם להפחתה דרסטית בטעויות ולשיפור באיכות החיים של המטופלים.

ישנן מרפאות שיניים בהן מעבדת טכנאות השיניים ממוקמת כחלק מהמרפאה (למשל מעבדת שיניים של ד"ר בלן). מרפאות כאלה מצליחות לספק למטופלים שלהן את מערכת השיניים הקבועה תוך ימים או שבועות ספורים בלי לחכות חודשים ארוכים כפי שקורה לעיתים במרפאות התלויות במעבדות חיצוניות

אז למה לעבור השתלה דווקא אצל ד"ר בלן?

מרפאת השיניים של ד"ר בלן (הכוללת את מעבדת השיניים שבתוכה) נחשבת לאחת המובילות בישראל. שיתוף הפעולה בין המרפאה למעבדה זכה להמלצות רבות של מטופלים שעברו השתלת שיניים. הציוד החדיש, היחס האישי והתוצאה המושלמת הופכים את הטיפול אצל ד"ר בלן לאפשרות המועדפת.

שיקום הפה
לחיוג מהיר למרפאה