כל האמת על השתלת שיניים בהרדמה מלאה

כל האמת על השתלת שיניים בהרדמה מלאה

זמן קריאה: 3 דקות
כל האמת על השתלת שיניים בהרדמה מלאה
5 (100%) 4 votes

השתלת שיניים בהרדמה מלאה – האם זה באמת הפתרון הטוב ביותר?

השתלת שיניים בהרדמה מלאה בפרט וטיפולי שיניים בהרדמה מלאה בכלל עלולים להיות מסוכנים יותר ויקרים יותר באופן משמעותי. האם יש צורך להעביר את הגוף הליך שלעיתים אין ממנו דרך חזרה או שיש חלופה טובה יותר? השתלת שיניים בהרדמה מלאה

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הפכו לחלק בלתי נפרד מרפואת השיניים המודרנית. השתלת שיניים בהרדמה מלאה תבוצע כאשר המצב הנפשי או הרפואי המיוחד של המטופל לא מאפשר הרדמה מקומית בטוחה במרפאת שיניים. מועמדים הסובלים מאלרגיה לחומרי הרדמה מקומית, דלקת פה-פנים, או מחלות דם וכליות המצריכות טיפול אינטנסיבי הם אלה הבוחרים, בדרך כלל, באפשרות ההרדמה הכללית. יחד עם זאת, קיימים לא מעט מטופלים הסובלים מחרדה כה עמוקה או טראומה מרופאי שיניים בעברם שהם מעדיפים את אופציית ההרדמה המלאה, למרות סיכוניה ועלותה הגבוהה.

קצת היסטוריה

כמעט כל התרבויות הקדומות, החל ממצרים של ימי קדם ועד יוון העתיקה, נהגו לעשות שימוש בתערובות של אופיום, קנאביס, אלכוהול וצמחי מרפא כדי להכניס את המטופל לערפול חושים בטרם ביצוע הניתוח. בעייתם של הרופאים המרדימים הראשונים הייתה לקבוע מה המינון המתאים בהתחשב בסף הכאב האינדיבידואלי של כל מטופל. מהפכת ההרדמה קרתה במאה ה-18, עם גילוי האתר, גז הצחוק והכלורופורם. מאז תחום ההרדמה הרפואי התקדם רבות, וכיום קיים ידע נרחב ומקיף בתחום, אך הרדמה מלאה עדיין נחשבת למוצא אחרון, בייחוד בתחום השתלות השיניים וטיפולי שיניים אחרים, אשר ניתן לבצע ביעילות ובביטחון ללא סיכונים מיותרים.

אז מה זו בעצם הרדמה מלאה?

הרדמה מלאה (מכונה גם "הרדמה כללית") היא פעולה של ערפול חושים הנגרמת על ידי מתן תרופות נרקוטיות למערכת הדם או החדרתם של גזי הרדמה למערכת הנשימה, אשר פועלים לדיכוי מערכת העצבים. ביצוע ההרדמה גורם לירידה ברמת ההכרה, הרפיית השרירים, אובדן הרפלקסים ושיווי המשקל של הגוף ומבטל את היכולת של המטופל להגיב לגירויים פיזיים ומילוליים.
במהלך ההרדמה המלאה מופסקות פעולות הנשימה של הגוף ועל הרופא המרדים לנטר ולהנשים את החולה בעזרת טובוס ומפוח הנשמה או מכונת הנשמה, לאורך כל הפרוצדורה הרפואית. בתום הניתוח או הטיפול מופסקת ההרדמה ומתחיל תהליך ההתעוררות – המטופל מצליח לנשום בכוחות עצמו ואחר כך חוזר אט אט להכרה מלאה בחדר ההתאוששות. במידת הצורך ניתנות גם תרופות משככות כאבים או נוגדי הקאה.

זה מסוכן!

כאמור, טיפולי שיניים ובפרט השתלת שיניים בהרדמה מלאה אצל מבוגרים מבוצעים לרוב רק כמוצא אחרון. במצבים בהם לא נדרשת ההרדמה המלאה בהחלט מוטב בלעדיה. אמנם כיום יש מגוון רחב של חומרים מרדימים, מאלחשים ומטשטשים, אך כאשר הרופא המרדים מרדים את המטופל, עליו גם לדאוג שיתעורר בזמן הנכון. פספוס במינון חומר ההרדמה עלול להעיר את החולה בזמן הניתוח או לגרום לחולה להיות עירני לחלוטין למרות ששריריו משותקים. סכנות נוספות בהרדמה המלאה כוללות גם כאבי גרון, אי נוחות בבליעה כתוצאה מהאינטובציה, תגובה אלרגית חריפה, תסמונת החום הממאיר, הפרעות בתפקוד המערכות החיוניות של הגוף ובמקרים נדירים אף מוות. כמו כן, קיים סיכון להיפותרמיה, משום שחדרי הניתוח קרירים למדי והמורדם שוכב ללא תזוזה במשך שעות על גבי שעות וחום גופו עלול לצנוח לרמה מסוכנת. תפקידו של המרדים, במקרה זה, הוא לשמור על חום הגוף באמצעות עירוי נוזלים חמים וכיסוי בשמיכות.

עשר הטעויות הנפוצות בדרך להשתלת שיניים

 

השתלת שיניים בהרדמה מלאה – כמה זה עולה לנו?

בניגוד להשתלות שיניים ללא הרדמה מלאה, כלומר – השתלות שיניים בטשטוש או הרדמה מקומית, אשר ניתן לבצע בנינוחות ובביטחון על ידי רופא שיניים מנוסה וצוותו במרפאת השיניים, טיפולי השתלת שיניים בהרדמה מלאה הם יקרים יותר משמעותית. זאת משום שיש לשלם גם לרופא המרדים מלבד לרופא השיניים ולכסות את עלויות חדר הניתוח, חומרי ההרדמה, ציוד ההרדמה, תרופות הניתנות בזמן ההתאוששות מההרדמה ועוד.

ד"ר בלן – טיפול שיניים בטוח

במרפאת השיניים של ד"ר בלן, רופא שיניים מומחה בתחום השתלות השיניים ביום אחד, ניתן לעבור טיפול שיניים ללא הסיכונים הכרוכים בהרדמה מלאה וללא העלות הגבוהה של ההליך. הטכניקה החדשנית שפיתח ד"ר יגאל בלן מאפשרת לו לבצע השתלות שיניים בטשטוש והרדמה מקומית בלבד. הצוות המנוסה והאמין של ד"ר בלן מסייע לו תוך כדי ההליך הזריז והנינוח, ואלפי מטופלים יכולים להעיד על החוויה החיובית והנעימה של הטיפול ועל התוצאות המוצלחות.


בלוג השתלת שיניים
לחיוג מהיר למרפאה