fbpx

שיניים רקובות – הדרך הבטוחה להשתלות שיניים

שיניים רקובות – הדרך הבטוחה להשתלות שיניים

זמן קריאה: 3 דקות

שיניים רקובות – הדרך הבטוחה להשתלות שיניים

שיניים רקובות הן תוצאה של הזנחה ארוכת שנים של בריאות השיניים והן מהוות גורם מרכזי, לצד דלקת החניכיים הכרונית, לאובדנן של שיניים טבעיות אצל מטופלים מבוגרים –  עובדה המשפיעה באופן ישיר על הצורך לבצע השתלת שיניים על מנת לשקם את הפה ולבנות מחדש את מערכת השיניים שאבדה.

מה עומד מאחורי הבעיה הדנטלית?

השיניים שלנו נועדו לשרת אותנו לאורך עשרות שנים. אך על מנת להבטיח את עמידותן יש צורך לתחזק אותן באופן יומיומי, ממש כמו שלימדו אותנו מגיל צעיר. השקעה נמוכה או חוסר השקעה בשמירה על בריאות השיניים מהווה את השלב הראשון בהתפתחות המחלה השכיחה ביותר בכדור הארץ, עששת. העששת מתפתחת מהצטברותם של חיידקים על פני השן. חיידקים אלו מייצרים מושבות שמעלים את החומציות באזורים ממוקדים של השן מתוך כוונה לפרוץ את שכבת האמייל המגינה עליה. הצלחה בפריצה של שכבת האמייל מביאה ליצירת חור בשן וכן מתחיל תהליך שגורם להיווצרותן של שיניים רקובות. במידה והחור בשן אינו מטופל, ממשיכה חדירתם של החיידקים לרובדי השן הפנימיים ולפגיעה בחלקים פנימיים של השן כמו מוך השן ובמקרים קיצוניים יותר, כתוצאה מנסיגת חניכיים, גם לפגיעה בשורשי השן.

שמירה על בריאות השיניים

הפגיעות האלו של העששת, המתבטאות בריקבון שנכנס לעומק השן, יכולות להיות מטופלות בשלב הראשון על ידי טיפול סתימות אצל רופא השיניים ובשלב היותר מתקדם יחייבו טיפול שורש יסודי המשלב שימוש באנטיביוטיקה על מנת להילחם בזיהום החיידקי, לצד טיפולים שנועדו להציל ולחדש את שורשי השיניים.

במקרים קיצוניים יותר נעשים מאמצים להצלת השיניים על ידי רופאי שיניים מומחים כמו אנדודונטים (המתמחים בטיפולי שורש) או פריודונטים (המתמחים בטיפול במחלות חניכיים כרוניות). בשלב זה הריקבון כבר פוגע באזורי החיבור של שורשי השן עם עצמות הלסת.

אם כל אלו לא עזרו לא יהיה מנוס מעקירתן של השיניים ומביצוע של השתלת שיניים במקום השיניים הטבעיות.

שיניים רקובות – פגיעה באיכות החיים

שיניים רקובות פוגעות באיכות החיים בשתי רמות:

ברמה הבריאותית – שיניים רקובות הן תוצאה של זיהום חיידקי ממושך שכבר מגיע לעומק הרקמות. במצב כזה החיידקים יכולים להגיע בקלות למערכת הדם שתוביל אותם לכל חלק בגוף. לכן, לבריאות רעועה כזו של השיניים יכולה להיות השפעה דרמטית על בריאות הגוף ולהביא במקרים קיצוניים יותר גם לפגיעה במערכות מרכזיות בגוף כמו הלב והמח. כאשר יש לאדם שיניים רקובות נפגעת משמעותית יכולתו לאכול. האזור הנגוע הופך רגיש מאוד לקור, לחום ולמגע וגורם לכאבים מתמשכים. במקרה כזה ירידה עם הזמן ברמת הכאב עלולה להעיד דווקא על החמרה במצב ופגיעה בעצבים המקומיים. בנוסף, חדירה של הדלקת והריקבון לאזורי השורש עלולה להשפיע גם על בריאות עצם הלסת ולגרום לספיגה חוזרת שלה ולירידה בעובי העצם. עובדה שעלולה להשפיע בעתיד על טיפולים כמו השתלת שיניים ולהפוך אותם למורכבים יותר.

להתבייש משיניים רקובות

ברמה האסתטית – שיניים שנרקבו הופכות להיות שחורות. הזיהום החיידקי מביא בעקבות שקיעת סידן להיווצרות של אבנית סביב השיניים, לדימומים שנראים בעין ולנסיגה של החניכיים שחושפים את שורשי השן. מיותר לציין כי התוצאה היא מערכת שיניים שלא רק מרגישה חולה אלא גם נראית חולה, ואנשים הסובלים משיניים רקובות נמנעים לרוב מלחייך ולדבר. במידה וריקבון השיניים גורם לנשירתן או לצורך בעקירתן נפגעת אסתטיקת הפנים ובעקבותיה מגיעה לא פעם גם פגיעה  בביטחון העצמי.

חייבים לפעול

בכל מה שקשור לשיניים רקובות ממד הזמן הוא קריטי. אם יש עוד מה לעשות על מנת להציל את השיניים חשוב לעשות זאת מהר לפני שיהיה מאוחר מידי. במידה ולא ניתן להציל את השיניים, חשוב מאוד לבצע במהירות עקירות וביצוע השתלת שיניים כדי למנוע התפשטות של הזיהום למערכות נוספות בגוף ולמנוע נסיגה מהירה בעובי של עצם הלסת שתצריך פתרונות מורכבים יותר לביצוע השתלות השיניים.

שיקום הפה
לחיוג מהיר למרפאה