הטיפולים העיקריים של שיקום שיניים

הטיפולים העיקריים של שיקום שיניים

זמן קריאה: 3 דקות

נשברה לכם שן או איבדתם אותה לחלוטין בעקבות חבלה או הזנחה? אולי תתפלאו לשמוע, אבל יש לכם סיבה לחייך – כיום ניתן לתקן את בעיות אלה בקלות יחסית באמצעות מה שנקרא שיקום שיניים או שיקום הפה, תחום שלם ברפואת השיניים שעוסק בשחזור של תפקוד הפה תוך שמירה על רמה גבוהה של אסתטיקה דנטלית.

לאורך זמן, השיניים שלנו עלולות להיפגע מסיבות רבות – פגיעה בגוון צבע השיניים, היווצרות של חורים וריקבון בגלל הזנחה או צחצוח שגוי, פגיעה פיזית או אובדן מוחלט של השן, הידלדלות מסת העצם של הלסת ועוד. תחום שיקום הפה נועד כדי לענות על קשת רחבה של בעיות והוא נחשב חוד החנית של רפואת השיניים מבחינה טכנולוגית ומקצועית.

שיקום שיניים – השינוי בתפישה

בשנים עברו רופאי השיניים נטו להציע למטופל מה שנקרא "שיקום נייד", כלומר בנייה של שיניים תותבות נשלפות אשר תפקידן הוא להחליף את השיניים החסרות. אך ההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת כיום לרופאים להציע למטופלים שיקום שיניים קבוע, קרי התקנה של שתלים דנטליים שנותנים מענה לבעיה במשך שנים רבות.

השינוי בתפישה הוביל לכך שטיפולים של שיקום פה בגישה זו הוכיחו את עצמם לא רק כיעילים יותר, אלא גם הרבה יותר אסתטיים למראה – בתום הטיפול, המטופל עוזב את המרפאה עם שיניים חדשות, צחורות ומבהיקות.

דבר נוסף שהוביל לשינוי תפישתי בתחום הוא שימוש ב"שיטת העמסה מיידית". אם בעבר רופא השיניים היה עוקר את השיניים הבעייתיות, מחכה חודשיים להחלמת המקום, משתיל שתלים דנטליים, מחכה 3-6 חודשים לקליטתם ורק אז שם את השיניים החדשות, שיטת העמסה המיידית מאפשרת לעשות את התהליך כולו תוך יום אחד בלבד. יש לציין כי לא כל אחד מתאים לטיפול בשיטה זו, לכן אנו עדיין רואים השתלות שיניים בדרך "המסורתית" והארוכה יותר.

שיקום שיניים

שיקום פה – טיפולים עיקריים

הלבנת שיניים – צבע השיניים עלול להשתנות מסיבות רבות, החל מחשיפה למזונות מסוימים ועד להרגלי חיים ואפילו גנטיקה. הלבנת שיניים הוא טיפול אסתטי שמחזיר את הלובן והברק הטבעיים של השיניים.

השתלת שיניים – כאשר שן חולה או נפגעה ברמה שאי אפשר להצילה, יש להשתיל שן מלאכותית שתחליף אותה. השתלה דנטלית היא הליך מקובל מאוד בתחום שיקום הפה, כמו כן היא מתאימה גם לשיניים אחוריות וגם לשיניים קדמיות.

השתלת עצם – לעתים, לפני ביצוע של השתלה דנטלית מתגלה הצורך לעבור טיפול לעיבוי עצם הלסת, דוגמת הרמת סינוס, כדי לענות על המחסור. עצם הלסת נוטה להתדלדל במקומות בהם שיניים אבדו.

התקנת מבנים – הכוונה לכתרים, ציפויים או גשרים על השיניים שתפקידם לעזור לשן פגומה להמשיך לבצע את תפקידה על אף שניזוקה.

טיפולי שורש – לא כל שן שנפגעת מחייבת הליך ארוך ומורכב של השתלה דנטלית, אלא לפעמים ניתן להצילה באמצעות טיפול שורש והתקנת סתימות על פי צורך.

טיפולים נוספים שנכנסים תחת קטגוריה זו הם טיפולים מונעים למחלות חניכיים, סידור עצמות ורקמת הלחיים, תיקון הפרעות במפרקי הלסת, יישור שיניים ועוד.

שיקום שיניים

מי רשאי לעסוק בשיקום?

לא כל רופא שיניים יכול לבצע את כל הפעולות בתחום שיקום הפה, אלא רק כזה שעבר התמחות מתאימה בתהליכים מסוג זה. שיקום שיניים הוא אומנות בפני עצמה שדורשת הכנה של תכנית טיפולים מפורטת, אשר מתבססת על פרמטרים שונים כמו מצב השיניים והחניכיים, נוכחות של מחלות רקע ועוד. לרופאים שעוסקים בשיקום יש ציוד משוכלל שמאפשר להם לאסוף מידע רב על הלסת, לדוגמה מצלמות פנורמיות ותוכנה מיוחדת שמייצרת מודל תלת מימדי של הלסת.

אופי תכנית הטיפולים גם יקבע את אורך הטיפול, שיכול לנוע בטווח של בין פגישה או שתיים לבין מספר חודשים, תלוי בסוג הבעיה בה צריך הרופא לטפל. רק אחרי שהבעיות אובחנו באופן מדויק רופא השיניים יתחיל בטיפול, ואם אתם נמצאים תחת הידיים הנכונות תקבלו את הטיפול המקצועי והנכון ביותר עבורכם.

לסיום, המסקנה המתבקשת היא שגם אם חס וחלילה שברתם שן או שהגוון שלה השתנה במרוצת השנים אין זה סוף העולם – רפואת השיניים מציעה מגוון של פתרונות לשיקום שיניים כדי שתוכלו במהרה לחייך שוב בפה מלא.

 

שיקום הפה
Call Now Buttonלחיוג מהיר למרפאה