שיניים תותבות – המדריך המלא

שיניים תותבות – המדריך המלא

זמן קריאה: 5 דקות

שיניים תותבות מול השתלות שיניים

שיניים תותבות מוכרות לרוב האנשים כשיטה ישנה של השלמת שיניים אותה הם זוכרים בעיקר מסבים או מהדודים שלהם. אבל מתברר שגם כיום אנשים רבים עדיין בוחרים באפשרות של תותבות על פני ביצוע של השתלת שיניים ובמאמר זה נבחן האם זו החלטה נכונה.

שיניים תותבות

שיניים תותבות

 קצת היסטוריה

התיעוד ההיסטורי של שיניים תותבות מתחיל במאה השביעית לפני הספירה כשהאטרוסקים, עם ששלט במרבית שטחה הצפוני של איטליה עד לעליית הרומאים, יצרו תותבות חלקיות מחיבור שיני אדם או שיני חיות על ידי מחבר מזהב. השיניים התותבות המודרניות הומצאו בסוף המאה ה-18 ע"י רופא שיניים בריטי בשם אלכסיס דה שאטו ונרשמה ע"י אחד מתלמידיו, שהמשיך בפיתוח ההמצאה, כפטנט רשום בשנת 1791. בתקופה ההיא זו היתה המצאה מהפכנית.

השתלת שיניים קורונה

האם שיניים תותבות עדיין נחשבות לפתרון דנטלי יעיל?

תותבות נחשבות על ידי רבים כפיתרון הקל לבעיה של חוסר שיניים באחת או בשתי הלסתות, פשוט קונים, שמים בפה ויש שיניים חדשות. למה פתרון קל? כי עד לא מזמן האפשרות של השתלת שיניים ארכה הרבה מאוד זמן. זה היה טיפול ממושך יחסית שארך בין חצי שנה לשנתיים שבמהלכו בוצעו מספר פרוצדורות כירורגיות, שגרמו סבל רב למטופלים הן בגלל הטיפול עצמו והן בגלל שלאורך כל הזמן הזה לא היו להם שיניים מתפקדות.

הרבה מטופלים, ובטח כאלה שסובלים מחרדה דנטלית, החליטו שהם לא מוכנים לעבור את ה"ויה דולורוזה" הזו והם מעדיפים פתרון מהיר, פשוט וזול יותר. סיבה נוספת היא שרוב רופאי השיניים אינם יודעים לספק פתרון למקרים מיוחדים שבהם יש חוסר קיצוני בעצם באחת הלסתות. מטופלים רבים שלא יכלו לקבל טיפול לבעיה שלהם פנו לשימוש כי פשוט רופאי שיניים סירבו לטפל בהם ולהשתיל להם שיניים נותרו בלי הרבה ברירות ופנו לפתרון של תותבות.

אז מה בעצם הבעיה?

האמונה הרווחת היא כי שיניים תותבות, בין אם הן נוחות ובין אם לא, אינן פוגעות בבריאותינו. זוהי אמונה שגויה. מחקרים הוכיחו כי אחת מתופעות הלוואי החמורות של שימוש ארוך שנים בתותבות הוא אובדן הולך וגדל של עצם הלסת עד למצב של חוסר קיצוני בעצם. עצם הלסת היא הבסיס שעליו יושבות השיניים הטבעיות שלנו. כאשר נעשה שימוש בשיניים תותבות, בניגוד לשיניים טבעיות או שתלים דנטלים המעוגנים לעצם הלסת, השיניים התותבות "יושבות" על החניכיים ללא חיבור לעצם. עובדה זו מאיצה את ספיגת מרכיבי עצם הלסת חזרה לגוף ולאורך זמן עצם הלסת הופכת לדקה יותר ויותר. עצם לסת כזו מהווה אתגר קשה מאוד לרופאי השיניים שרוצים לבצע השתלת שיניים ובסופו של דבר גורם לפגיעה במראה הפנים.

התותבות אינן מקובעות לעצם הלסת ולכן מבחינת הגוף, הוא נשאר ללא שיניים וללא שימוש בעצם זו. התגובה של הגוף כאשר הוא "מגיע למסקנה" שעצם הלסת אינה דרושה יותר להחזקת השיניים היא שימוש בחומרים הבונים אותה למקומות אחרים בגוף.
מסיבה זו מתחיל תהליך של ספיגה הולכת וגוברת של העצמות בלסתות. תהליך כזה אינו מורגש אך אם הוא לא מטופל בזמן הוא עלול לאחר שנים ליצור מחסור חמור בעצם הלסת. מחסור שיהיה קשה מאוד אם בכלל לשקם אותו והוא יקשה עוד יותר על ביצוע של השתלות שיניים.

כאב שיניים

מחירים בריאותיים וסיכונים נוספים

שחיקת החניכיים – שיניים תותבות אינן מקובעות ללסת ולכן שוחקות את רקמת החניכיים ונשחקות בעצמן ולכן, כל מספר שנים יש צורך להחליף אותן כי הן אינן מתאמות יותר. בנוסף, שחיקה ממושכת של רקמת החניכיים עלולה לגרום לדלקות חניכיים כרוניות ולכאבים.

סרטן הפה – סכנה נוספת שמיוחסת לשיניים תותבות ולשימוש רב שנים בהן היא ההאצה בהתפתחות של מחלת סרטן הפה. ישנם חוקרים שטוענים כי התנועה של השיניים התותבות שגורמת לפציעה של רקמת החניכיים ורקמת הלחי הפנימית עלולה להגדיל בכך את הסיכון להתפתחות של סרטן הפה באזורים האלו.

השתלת שיניים קורונה

האם אפשר לישון עם שיניים תותבות?

בכדי למנוע ריכוז של חיידקים ברקמות החניכיים שעלול לגרום לפטרת או דלקת, רצוי לא ללכת לישון עם השיניים התותבות. הסיבה העיקרית לכך היא שהתותבות יכולות לייצר לחץ משמעותי על הלסת, מצב שיכול להוביל לפצעים, דלקות ואפילו ספיגה של עצם החניכיים. כדאי לשמור על אוורור החניכיים לפחות לכמה שעות מידיי יום, ובזמן הזה אנחנו ממליצים לנקות אותן היטב משאריות האוכל ואחת לשבוע להשרות בכוס מים עם טבלית ניקוי.

שיניים תותבות – פגיעה באיכות החיים

אחת הבעיות הקשות שיוצרות שיניים תותבות למשתמשים בהן היא חוסר הנוחות. הן אינן מעוגנות ללסת ולכן, הן עלולות לאחר תקופה להתחיל לזוז בחופשיות. התנועה החופשית הזו עלולה לגרום להתפתחות של פצעי לחץ בחניכיים ויש אפילו מקרים בהם תותבות גורמות לתחושות קשות של בחילה.

שיניים תותבות מחייבות את כל מי שמשתמש בהן לשנות את הרגלי החיים שלו. הן דורשות להתאים את צורת הדיבור למבנה הלסת החדש, להימנע ממאכלים מסויימים ומאכלים אחרים לאכול בנגיסות קטנות, לא ללכת לישון עם השיניים ולרכוש דבקים מיוחדים לקיבוע השיניים לחניכיים. זו הסיבה שיותר ויותר אנשים מואסים בשיניים התותבות ועוברים כיום טיפול השתלת שיניים.

השתלת שיניים ביום אחד – הפתרון המושלם

הטכניקה של "העמסה מיידית" או בשם הפופולארי יותר All on 4, שמאפשרת השתלת שיניים ביום אחד פתרה בעצם את כל אותן בעיות שגרמו לאנשים להעדיף תותבות על פני השתלה. בשיטה זו ניתן להשתיל את כל השיניים כבר באותו יום, לחסוך זמן ממושך של סבל ולחזור לפונקציונליות מלאה של השיניים כבר למחרת היום. רופאי השיניים המובילים בישראל בתחום השתלות השיניים יודעים כיום בעזרת שתלים זיגומטיים (המקובעים לעצם הזיגומה בלחי) או שתלים בזאליים להעניק פיתרון הוליסטי גם במקרים קיצוניים של חוסר עצם.

אנשים רבים לאורך ההיסטוריה השתמשו בשיניים תותבות לאחר שאיבדו את שיניהם. בין המפורסמים שבהם ניתן למצוא את הנשיא האמריקאי הראשון ג'ורג' וושינגטון, ראש ממשלת בריטניה ווינסטון צ'רצ'יל וכוכב הקולנוע קלארק גייבל. אם אנשים אלו היו חיים היום קרוב לוודאי שהם לא היו זקוקים כלל לתותבות אלא עוברים השתלת שיניים ביום אחד.

ג'ורג' וושינגון

אז מה המסקנה?

למרות שהן מהוות פתרון זול ומהיר בטווח זמן הקרוב, לשימוש בשיניים תותבות חסרונות רבים, והן טומנות בחובן סכנות בריאותיות. היום, בזכות יכולות מתקדמות של רופאי השיניים, ניתן לוותר על התותבות, לחסוך בעיות רפואיות קשות בעתיד ולחזור לתפקוד מלא של השיניים כבר למחרת הטיפול.

שיקום הפה
Call Now Buttonלחיוג מהיר למרפאה

הסוף לתותבות

מתחיל בהשתלת שיניים