עשר הטעויות הנפוצות בדרך להשתלת שיניים

עשר הטעויות הנפוצות בדרך להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לאחד ההליכים הרפואיים והאסתטיים הפופולאריים ביותר בישראל. רבים בקרב בני הגיל המבוגר אשר מערכת השיניים הטבעית שלהם כבר אינה מתפקדת כראוי, בוחרים לבצע השתלת שיניים כדי לא לוותר על איכות החיים – לדבר, לצחוק, לאכול ולהנות מהחיים. יחד עם זאת, לא מעט מטופלים פוטנציאליים אשר מעוניינים בהליך, מבצעים שגיאות בדרך שעלולות לגרום להם נזק בהמשך. במאמר הבא, המבוסס על דבריו של ד"ר יגאל בלן בתכנית המומחים של רדיו חיפה, נתאר מה הטעויות הנפוצות ביותר, מדוע הן קורות וגם איך ניתן להמנע מהן.

טעות ראשונה: דחיינות.

מטופלים רבים בטוחים שגם אם עליהם לעבור השתלת שיניים – הזמן לא דוחק, אך למעשה, ההפך הוא הנכון: דחיית ההשתלה רק תגרום לכם להמשיך לסבול במצבכם הנוכחי, כאשר התפקוד לא מלא לחלוטין ואיכות החיים פגומה באופן משמעותי. המתנה זמן רב מדי להשתלה עלולה גם לגרום לה להפוך להיות הליך סבוך יותר בהמשך, כי עם הזמן, עלול להווצר נזק לעצם הלסת. ההמלצה של רופאי השיניים (ורופאים בכלל) היא לטפל בבעיה בהקדם האפשרי מרגע הופעתה.

טעות שניה: להסתפק בשיניים תותבות.

יש מטופלים המשכנעים את עצמם כי אם השיניים התותבות נוחות וזולות יותר מביצוע השתלת שיניים, עדיף כבר להשאר איתן. למה זו טעות? כי ככל שתשארו זמן רב יותר עם שיניים תותבות, כך יגבר הסיכוי שעצם הלסת שלכם תדלדל, מצבכם הבריאותי עלול להחמיר, תמשיכו לחוש אי נוחות ובושה. כאמור, ביצוע השתלת שיניים במקרה של חוסר עצם בלסת הוא אמנם אפשרי אך מורכב יותר. למה לקחת את הסיכון?

טעות שלישית: להיכנע לפחד.

קיים בקרב האוכלוסייה המבוגרת המיתוס כי השתלת שיניים היא תהליך כואב, ארוך ומייסר. זאת משום שבעבר, באמת היה מדובר בתהליך אחר לגמרי אשר גבה לא מעט שלבי טיפול מייגעים. החדשות הטובות: היום, הודות לטכנולוגיה, ניתן לבצע השתלת שיניים מתקדמת ביום אחד בלבד ללא כאבים. אין אפילו צורך בהרדמה מלאה עבור ההליך שנמשך בסך הכל שעות ספורות ביום. נבהיר זאת אחת ולתמיד: השתלת שיניים היא הליך שלא כואב, לא ארוך ולא מייסר. הגיע הזמן לאזור אומץ ולבצע אותו.

טעות רביעית: לקבל לא כתשובה.

יש מטופלים אשר פונים לרופאי שיניים שמסרבים לטפל בהם משום שיש להם מגבלות מסויימות. במקרים כמו חוסר עצם קיצוני בלסת, מחלות לב, סכרת ושלל בעיות אחרות – רופא שיניים חסר נסיון ומיומנות מספיק באמת לא יוכל לבצע השתלת שיניים. אבל אסור לקבל לא כתשובה. רופא שיניים מספיק מנוסה ומקצועי ידע כיצד להתאים לכל מטופל או מטופלת תכנית טיפולית המתחשבת במגבלותיהם ובכל זאת תזכה אותם במערכת שיניים חדשה, בריאה ויפה.

טעות חמישית: לא לדעת.

יש מטופלים שלא שואלים שאלות על ההליך הרפואי החשוב שהם עומדים לעבור, וחבל. בהנחה שכבר החלטתם לבצע השתלת שיניים, אל תמשיכו בהליך אם אין לכם את כל האינפורמציה. בקשו מרופא השיניים שלכם שיפרט עבורכם כל שלב ושלב בתכנית הטיפולית, תוך הסברים ברורים. אל תהססו להתעכב על מידע שלא מובן לכם – מדובר בבריאות שלכם, וככל שתדעו יותר מה צפוי לכם, כך התוצאה תהיה בדיוק לשביעות רצונכם.

טעות שישית: להתפשר על תוצאת הטיפול.

אם עברתם את השתלת השיניים ואינכם לגמרי מרוצים מהתוצאות מבחינה רפואית ואסתטית, יתכן שתהרהרו בלבכם: "העיקר שיש שיניים, גם אם הן לא נוחות או לא נראות בדיוק כפי שרציתי". לא חבל? תמיד עדיף כשהדברים מסתדרים על הצד הטוב ביותר, אבל צריך לדעת גם כיצד לעמוד על שלכם ולהגיע לתוצאות שיביעו את רצונכם, בטח כשמדובר בהליך רפואי לא זול. פנו לרופא השיניים שלכם, ספרו לו מה מפריע לכם ובקשו שיתקן. מגיע לכם.

טעות שביעית: לחפש את הזול ביותר.

ביצוע סקר שוק והשוואת מחירים הם חשובים בכל תחום, גם ברפואה. יחד עם זאת, יש הליכים בהם לא כדאי להתפשר רק מהבחינה הכלכלית. הבריאות והמראה האסתטי שלכם משפיעים על איכות חייכם, וכל מטופל או מטופלת הם שונים. לכן כדאי שתמצאו את הרופא שידע להעניק את השתלת השיניים המתאימה לכם ביותר, ולא הליך זהה, רפטטיבי וחסר נסיון שהוא מבצע על כל המטופלים. לפעמים, לשלם יותר זה משתלם יותר – וניתן להבחין בכך ברמה המקצועית, באדיבות, באחריות על הטיפול ועוד.

טעות שמינית: לא לנסות שוב.

קיימים מקרים בהם מטופלים בצעו השתלת שיניים, אך הגוף דחה את השתלים משום שההשתלה לא בוצעה נכון – מיקום לא נכון של השתלים, למשל, יכול לגרום להשתלת שיניים להכשל. מטופלים אלה חשים מתוסכלים מעצם הניסיון שכשל וחושבים כי אין תקווה שחייהם ישתפרו באופן משמעותי. אך יש דרך לשקם פה שעבר השתלת שיניים שנכשלה – רופא שיניים מנוסה ומיומן מספיק יכול לתקן כל מצב של כישלון, בהתחשב בנסיבות. צריך רק לנסות שוב. אזרו את האומץ, זה שווה את זה.

טעות תשיעית: לא לטפל בשיניים אחרי ההשתלה.

אם אתם בטוחים שאחרי השתלת השיניים אין צורך לטפל בשיניים יותר כלל, אתם טועים. אמנם השתלת השיניים תספק לכם מערכת שיניים חדשה, בריאה ונוחה, אך חשוב שתשמרו עליה. שמירה על היגיינת הפה, הגעה לביקורות אצל רופא השיניים והמנעות מחבלות והזנחה – כל אלה חשובים כדי שתוכלו להמשיך ולהנות מאיכות החיים המשופרת שלכם לאחר ההשתלה.

טעות עשירית: להיות בטוחים שהשתלת שיניים היא לתמיד.

השתלת שיניים אמנם יכולה לשרת אתכם נאמנה במשך שנים רבות, אך לא לנצח. רופא שיניים שיגיד לכם אחרת טועה או משקר. השתלת שיניים מחזיקה בחלל הפה של המטופל או מטופלת עד כ-10 שנים מהביצוע, בהנחה שהמטופלים אכן שומרים על מערכת השיניים החדשה. יחד עם זאת, יתכנו תקלות בדרך ויש סיכוי שתגיעו לביקורות ובדיקות במהלך העשור שלאחר ההשתלה.

השתלת שיניים
נגישות