השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד
4.8 (96.67%) 12 votes

השתלת שיניים ביום אחד: הכירו את השיטה

השתלת שיניים ביום אחד היא טיפול דנטלי חדש יחסית. עד לא מזמן, תהליך ההשתלה היה ארוך ומייגע, עם חסרונות רבים.

בעבר הלא רחוק, הדרך היחידה לביצוע השתלות שיניים הייתה בשיטה שארכה בין חצי שנה לשנתיים. כיום, בזכות בזכות הטיפול המהפכני של ד"ר יגאל בלן, בטכניקת ה"העמסה מיידית" ניתן ליהנות משיניים חדשות כמעט ללא סיכונים.

גם בשיטה הישנה אחוזי ההצלחה של השתלת השיניים היו גבוהים מאד (מעל 95%), אך התפיסה הטיפולית הייתה שיש לחלק את התהליך למספר שלבים שונים בזמנים שונים: עקירת השיניים החלשות, השלמת עצם במידת הצורך, חיבור השתלים הדנטליים ללסת ומיקום הגשר והכתרים.

כל פרוצדורה נעשתה זמן ארוך לאחר הפרוצדורה הקודמת, כדי לאפשר לגוף מספיק זמן להחלים ולהתאושש מהטראומה. לאחר הניתוח, ורק כשאזור הטיפול החלים לחלוטין מהתהליך, התבצע מעבר לפרוצדורה הבאה בתור.

השתלת שיניים בשיטה זו הייתה מקובלת לאורך שנים רבות ונפוצה גם היום, עם זאת, לשיטה מספר חסרונות.

השתלת שיניים ביום אחד

החסרונות בהשתלת שיניים בשיטה הישנה

חיים עם תותבות

למרות שנראה היה שהשתלות השיניים הארוכות מסייעות למטופלים להתאושש מטראומה, בפועל התהליך המתמשך גרם לפגיעה קשה באיכות חייהם.

מטופלים נאלצו להסתדר ללא שיניים קבועות מרגע העקירה ועד לחיבור הכתרים הסופי, לעיתים אף למשך תקופה של שנתיים.

החיים ללא שיניים קבועות למשך זמן ארוך כל כך, הובילו את המטופלים למצבים של חוסר יכולת לאכול בנוחיות או לדבר בחופשיות וכפו עליהם להשתמש בשיניים תותבות זמניות.

סיכונים בריאותיים

בשיטה הישנה, לא התבצעה השתלה מיד לאחר העקירה, מה שהגביר את ספיגתה של עצם הלסת אל תוך הפה פנימה.

מצב זה עלול היה להביא לחוסר קיצוני של עצם שפגע במראה הפנים והקשה על רופא השיניים לעגן את השתלים הדנטליים בלסת המטופל.

זיהומים

באופן עקרוני, כל פרוצדורה כירורגית היא פולשנית במידה מסוימת ועלולה לסכן את המטופל. לכן, ריבוי הפרוצדורות הכירורגיות בהשתלה ארוכה, בנוסף לפרקי זמן ממושכים בין השלבים השונים בטיפול, מותירים את הגוף חשוף ופגיע יותר ומגדילים את הסיכון לזיהומים שונים.

המהפכה ששינתה את פני רפואת השיניים 

באופן די מובן, עקב כל החסרונות שמנינו, מטופלים פוטנציאליים רבים בחרו לוותר על הסיכונים וחוסר הנוחות הכרוכים בהשתלה ארוכה והסתפקו בשיניים תותבות. עד שהגיעה השתלת השיניים ביום אחד.

המהפכה התפישתית ששינתה את תחום השתלות השיניים והביאה לפיתוח השתלת השיניים ביום אחד "הושאלה" מתחום האורתופדיה בכלל. התפישה השולטת באורתופדיה היא שעדיף להקטין את מספר הטראומות שעובר הגוף ולרכז אותן. טיפול אחד = טראומה אחת.

מימוש התפישה התאפשר בזכות טכניקה חדשה שפותחה ונקראת "העמסה מיידית". טכניקה המאפשרת להעמיס על עצם הלסת מערכת שיניים חדשה בזכות התבססות על מספר שתלים מצומצם.

כך, לדוגמא, ניתן לבצע השתלת שיניים בלסת עליונה תוך התבססות על שמונה, שישה ואפילו ארבעה(!) שתלים דנטליים בלבד, טיפול אשר מוכר בשם המקצועי: All on 4

(לקריאה נוספת: על שיטת All on 4)

 

השתלות שיניים ביום אחד,

 

השתלת שיניים ביום אחד: היתרונות

השינוי העצום בתפישה הטיפולית ובמשך הטיפול פתח את הדלת עבור מטופלים פוטנציאליים רבים שעד לאותו רגע חששו לעבור תהליך השתלה ארוך ומייגע.

פתאום, בתוך יום אחד ניתן ליהנות משיניים חדשות וקבועות. מעבר למשך הטיפול, שהתקצר משמעותית השיטה נהנית מיתרונות בריאותיים רבים.

שמירה על עצם הלסת

כאמור, כאשר אין שיניים המחוברות לעצם הלסת, הגוף מפרש זאת כחוסר צורך בהן ומתחיל לספוג פנימה את חומרי הבניין של העצמות ומשתמש בהם במקומות אחרים בגוף.

כאשר מחברים שתלים דנטליים לעצם מיד לאחר העקירה נוצר "שימוש מחודש" בעצם באופן שמאט מאד (ואף עוצר לפעמים) את תהליך ספיגת העצם המזיק ללסת ולגוף כולו.

פתרונות למצבי קיצון

בהמשך לפיתוח שיטת השתלת השיניים ביום אחד, פותחו פתרונות נוספים המאפשרים גם ל"מסורבי טיפול" לעבור השתלה.

מטופלים הסובלים מחוסר קיצוני בעצם, מטופלים הסובלים מאוסטאופורוזיס ומטופלים בעלי מחלות לב שנאסרה עליהם כניסה לתהליכים טיפוליים ארוכים, יכולים כיום לעבור השתלת שיניים מבלי לוותר על איכות החיים בשל מצבם הבריאותי.

השתלת שיניים בשיטת ד"ר בלן

ד"ר בלן היה מחלוצי רופאי השיניים בישראל שעשה שימוש בטכניקה החדשה של "העמסה מיידית" כדי להשתיל שיניים בהצלחה, ביום אחד.

לאורך יותר מ-25 שנים, שיכלל ד"ר בלן ושיפר את השיטה, תוך כדי צבירת ניסיון של אלפי השתלות שיניים.

רופאי שיניים מכל רחבי העולם (ארה"ב, אירופה, דרום אמריקה ואפילו סין!) פוקדים את מרפאתו של ד"ר בלן כדרך קבע על מנת לעבור השתלמויות מקצועיות בטכניקות המתקדמות ביותר להשתלות שיניים, ובהתאמה למקרי קיצון.

כיום נחשב ד"ר בלן לרופא שיניים בולט בביצוע השתלות שיניים במקרים קיצוניים של חוסר עצם ומצבים מורכבים אחרים, שהצליח להחזיר את החיוך לאלפי מטופלים מרוצים.


השתלת שיניים

לחיוג מהיר למרפאה